+372 5670 4022 | +372 5332 2258 | info@proair.ee
Õietolm – Allergia. Kuidas sellega toime tulla.
Elu õietolmu allergiaga, kas saab leevendada allergiku olukorda kodus ja töökohal
Päike paistab heledamalt, linnud naasevad lõunamaalt koju ja loodus on tärkamas. Paljud inimesed rõõmustavad kevade alguse üle, samas kui teised valmistuvad oma allergia tõttu raskeks perioodiks. Peaaegu üks kuuest inimesest Euroopas kannatab õietolmu allergia all.
Õietolmuallergia avaldub kõige sagedamini pollinoosina, mida nimetatakse veel heinapalavikuks ning mis võib olla silmade, nina ja bronhide reaktsioon õietolmule. Pollinoosi sümptomid on näiteks silmade punetamine, sügelus ja pisaravool, rohke vesine eritis ninast ja aevastamine, astmale iseloomulik raske vilisev hingamine ning köha. Eestis põeb pollinoosi umbes 10 % elanikkonnast.
Rünnaku ajal võivad esineda erinevad sümptomid, nagu nohu või nina, aevastamine, punane, sügelev või vesine silm ja turse silmade ümber. Need sümptomid võivad halveneda sõltuvalt ilmastikutingimustest ja elukeskkonnast. Kuivatel ja tuulisel päevadel on palju õietolmu õhus. Vihmastel päevadel kipub õietolm jääma maapinnale ja mõjutab heinapalavikuid vähem.
Õhusaaste levikut kajastab eesti suuremates linnades:
Õietolm
SO2 – süsinikdioksiid – süsihappegaas
NO2- lämmastikdioksiid
CO – vingugaas
O3 – osoon
NMHC – mitte metaansed süsivesinikud
NH3 – ammoniaak
H2S – vesiniksulfiid
Hg – elavhõbe
C6H6 – benseen
C7H8 – tolueen
C8H10 – etüülbenseen
TSP – kogutolm
PM10 – peened osakesed
PM2.5 – ülipeened osakesed
Lisaks on õhu kvaliteet aastate jooksul halvenenud. Osakeste sisaldus õhus on suurenenud ja meie õhu keemiline segu on muutunud. See omakorda kahjustab looduse võimet vähendada õhus õietolmu. Õietolm jääb õhku, mida me hingame seda enam sisse.
Väliskeskkond on suures osas meie kontrolli alt väljas; aga me saame kontrollida oma sisekeskkonda. Teada on, et siseõhk on 5-30 korda halvem, kui väliskeskkonna õhk. True HEPA filter, mis on kaasatud kõikidesse Coway õhupuhastajatesse, kõrvaldab 99,97% kõikidest osakestest, õietolmust ja allergeenidest, et saaksite nautida puhast ja tervet õhku kodus. See aitab kaasa sellele, et me peame vähem tarbima ravimeid, millel on alati ka kõrvaltoimed.
Ruumi õhusaaste
Me veedame suurema osa oma ajast siseruumides – kodu, töö, pood jne. Samas on meil võimalik, muuta oma kodu ja kontor puhta õhuga ruumideks, mis tähendab et suurema osa oma ajast veedaksime tervislikus keskkonnas. Rootsis, Taanis ja Norras on enamus lasteaiad, koolid, kodud ja kontorid juba kaetud õhupuhastamise süsteemidega. Sest inimesed on endale teadvustanud ja riik on tegelenud teavitamise programmidega siseruumi õhusaastatuse osakaalu osas tervise mõistes.
Täna on Eestis teadlikus juba tõusnud, paljud ettevõtted rendivad meilt seadmeid nagu õhuniisutaja ja õhupuhastaja. Väiksemad ettevõtted enamasti soetavad endale seadmed. Põhjus on ka lihtne – suurtes ettevõtetes ei ole inimestel aega tegeleda seadmete hoolduse ja puhastamisega. Nad lihtsalt võtavad selle teenuse meilt sisse. Nii saavad nad tegeleda oma põhitööga ja seadmed ei kajastu nende bilansis.
Nii tekitavad ettevõtted oma kontorites keskkonna, kus saavad töötada allergikud, astmaatikud. Samuti väheneb ruumides haigestumise õhk, kuna õhust filtreeritakse patogeensed bakterid ja viirused ning samuti väheneb nakkumise oht, mis on eriti oluline ruumides, kus viibib palju inimesi. See aitab ettevõttel hoida oma inimesi tööl, mis omakorda suurendab ettevõtte tulu.
Samuti on õhupuhastajatel võimekus eemaldada õhust kontoriruumi sisustusest eralduv formaldehüüd ja muud orgaanilised ühendid, ms on kantserogeensed ja võivad tekitada vähki. Ruumis kus töötab õhupuhastaja saavad viibida ka inimesed, kes on lõhnatundlikumad, kuna aktiivsüsi seob endaga lõhnaaineid ja muudab ruumi õhu neutraalseks ja vähem häirivaks.
Õhuniisutus aga annab inimestele hea enesetunde ja vähendab ülemiste hingamisteede haigestumise ohtu, kuna limaskest säilitab omaniiskuse ja bakterid ning viirused on vähem kahjutekiavad.