You are currently viewing Kuidas parandada õhukvaliteeti ja tervist?

Kuidas parandada õhukvaliteeti ja tervist?

Tervislik õhk ei pea olema luksus, vaid loomulik osa meie elust. Seega räägime täna sellest, kuidas parandada õhukvaliteeti.

Me hingame ca 20 000 korda päevas, hingates 12 000 (12 kuupmeetrit) liitrit õhku. Palju sellest õhutarbimisest toimub puhtas looduses. Tegelikult kulutame keskmiselt 90% ajast siseruumides, kus õhukvaliteet on halvim!

Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 2011. aastal läbiviidud uuringu järgi põhjustavad ülipeened osakesed välisõhus Eestis hinnanguliselt keskmiselt 600 varajast surma aastas.

Kuna praegu lubatud minimaalsetel peente osakeste kontsentratsioonidel on leitud negatiivne mõju inimese tervisele, soovitab nii Maailma Terviseorganisatsioon kui ka valdkonna juhtivad teadlased PM10 sisaldusele 2 korda karmimaid piirväärtuseid.

Kui kõrvutada neid väärtuseid praeguse saastetasemega Tallinnas, siis ei ületataks PM10 ja PM 2,5 tasemeid mitte ainult kesklinnas, vaid ka suuremates elurajoonides. Kuna aga paljud riigid ei suudaks seda nõuet 2010. aastal täita, on praegu Euroopa parlamendis arutlusel selle direktiivi muutmine ning see on rahvatervise seisukohast muidugi kahetsusväärne.

Siseruumi õhk on samamoodi saastatud kui välisõhk

Kuupmeetrit õhku võib siseruumides sisaldada kuni 20 miljonit osakest (tolm, peen tolm, allergeenid, bakterid, õietolm, seened, viirused jne). See on kuni kakskümmend korda rohkem kui õues ristumiskohas ja kuni kakssada korda rohkem kui merel.

Olukord halveneb isegi siis, kui ruumid on talvel soojendusega siseruumides, mis vähendab oluliselt niiskust. Need tegurid avaldavad meie tervisele tugevat negatiivset mõju.

Kuidas parandada õhukvaliteeti?

Õhupuhastajad ja niisutid on väga tõhusad vahendid siseruumides optimaalse olukorra loomiseks ja tervise edendamiseks. Õhupuhastaja kasutamine on efektiivne peente osakeste, mikroorganismide, lenduvate ainete, ebameeldivate lõhnade ja allergeenide vastu.

Õhupuhastus praktikas

Tõhus õhu puhastamine on rohkem kui lihtsalt õhu saaste filtreerimine.  Ideaalne õhupuhastus toimub koos niisutusega ning oluline on kvaliteetse HEPA filtri kasutamine.

Filtreeritud õhu hulk (läbilaskevõime tunnis Saasteallikate minimeerimine, õhupuhasti õige paigutamine ja ruumide niiskustase on peamised tegurid õhupuhastaja kasutamisel.

Tervislikum õhk

Õhk, mida me iga päev hingame, sisaldab rohkem ja rohkem kahjulikke aineid. (Peen) tolm, õietolm, (tubakas) suits, viirused, seened, bakterid ja allergeenid põhjustavad allergilisi reaktsioone ja hingamisteede haigusi. Ameerika keskkonnakaitseagentuur (EPA) klassifitseerib siseõhu saastatuse üheks viiest suurimast keskkonnariskist, mis mõjutab inimese tervist.

Allergia all kannatavate inimeste arv on siseõhu saastatuse taseme tõusuga järsult tõusnud. Iga kolmas inimene kannatab tänapäeval allergia all. Need arengud mõjutavad ka majandust; rohkem kui 30% haiguspuhkusest põhjustab hingamisteede probleem.

Õhu puhastamise meetodid

Pakutakse palju erinevaid õhupuhastusvahendeid, kuid üldiselt võib neid klassifitseerida kolme põhikategooriasse:

HEPA õhupuhastajad

Kõige tuntum ja kõige tõhusam õhu filtreerimise süsteem on HEPA filtriga õhupuhasti. HEPA filter eemaldab vähemalt 99,97% 0,3 mikromeetri (0,0003 mm) peenosakestest. Selline osakeste suurus on tuntud kui kõige läbitungivam osakeste suurus (MPPS) või kõige raskem filtreeritav osakese suurus.

Lõhnade ja lenduvate orgaaniliste ainete (kemikaalide , LOÜ) eemaldamise  tõhususe suurendamiseks lisatakse nendele õhupuhastitele sageli aktiivsöefilter. HEPA õhupuhastid on saadaval ka koos õhuniisutamisega. Kuna HEPA õhupuhastid on üldiselt suurima õhuvooluga, on need seadme tõhusus tunda kohe pärast ruumi paigutamist.

Plasma / ionisaator õhupuhastid

See võib hõlmata mitmesuguseid õhupuhastajaid, nagu ionisaatorid, fotokatalüütilised õhupuhastid ja elektrostaatilise filtriga õhupuhastid, need seadmed töötavad tavaliselt ilma filtrita või filtreid kasutatakse ainult eelfiltrina jäme tolmuosakeste filtreerimiseks õhust.

Fotokatalüütiline õhu puhastamine toimib UV-valgust katalüütilisel pinnal, see katalüütiline materjal reageerib UV-valgusele, tekitades ebastabiilseid molekule, mis hajuvad õhus ja lagundavad kahjulikke aineid ning tapavad mikroorganisme ja allergeene.

Meie kasutame antud seadmeid Ventilatsiooni süsteemides.

Õhupesurid

Kolmas meetod on õhu pesemine, kusjuures sisse tõmmatud õhk ioniseeritakse, õhuosakesed saavad seega staatilise laengu, siis õhk juhitakse läbi niisutusfiltrite, mis koosnevad pöörlevatest ketastest, mis on paigutatud veepaaki.

Ioniseerimise tulemusel kleepuvad tolmuosakesed niisutuskettale, mida seejärel veega uuesti puhastatakse. Saasteained jõuavad vette ja niiskus suunatakse ruumi, kus seade asub. See tähendab, et õhk on filtreeritud ja niisutatud. Oma tõhususe poolest on õhupesur 1/3 HEPA filtersüsteemiga õhupuhastitest.

Miks on õige niiskuse tase tähtis?

Niiskust väljendatakse tavaliselt suhtelise niiskuses, e protsent maksimaalsest veeauru kogusest, mis antud temperatuuriga ja rõhuga õhus on hetke seisuga.

Siseruumi niiskus võib olla nii talvel kui suvel liiga madal. Talvel on niiskustase eriti madal, kuna ruume köetakse ja välisõhu niiskustase on külmaperioodil iseenesest juba madal. Kliimaseadmega jahutatud õhuniiskus on väga madal ja võib seetõttu põhjustada suvel terviseprobleeme või ebamugavusi.

Mööbli, parkettpõrandate ja muusikariistade puit võib madala õhuniiskuse taseme juures kahjustuda või deformeeruda. Kui niiskus on liiga madal, kuivavad troopilised taimed nagu palmipuud.

Erinevad uuringud on näidanud, et õhus levivad viirused (näiteks; gripiviirus), võivad kauem püsida madala niiskusega ruumis. Fakt, et gripiviirus on väga hooajaline, on seletatav talvel palju madalama niiskustasemega.

Siseõhu kvaliteedi assotsiatsiooni (IAQA) uuringud näitavad seost niiskuse ja töölt puudumise vahel. Tehti kindlaks, et kui niiskus langeb alla 40%, suureneb töölt puudumine järsult.

Parimad siseruumi lahendused on õhupuhastajad ja niisutid kombineeritult, mis tähendab, et õhk puhastatakse, siis suunatakse läbi veefiltersüsteemi, mis omakorda on puhastanud vee ning puhastatud ja niisutatud õhk suunatakse ruumi.

Parimad lahendusi pakub selleks otstarbeks täna COWAY, kelle toodangus on ainult tervisetooted ning oma toodete ja tehnoloogiate väljatöötamiselt kasutatakse teadlaste abi.

Probleem – analüüs – uuring – lahendused.

3800 intellektuaalset omandit/1800 patenti ja 370 teadlast, kes töötavad Coway teadus- ja arenduskeskuses, mis asutati 1993 aastal. Teadus- ja arendustegevus on peamiselt suunatud klientide rahulolu ja tarbijate mugavuse tagamisele.

Nii lihtne see ongi!
Jaanus Liba/ Pro Air OÜ